plane
מאמרים

תמונות פאריסאיות

- 18/05/2015 מאת מערכת העולם -

בכל אדם שוחר תרבות ויופי טמונה ערגה למה שהעניקה צרפת לאנושות. צרפת מצטיירת בעינינו כארץ נפלאות הגסטרונומיה והיין, התרבות והאמנות במיטבן, שאר-הרוח המכונה "אספרי", יפי הנשים, ניחוחות הבשמים והידור האופנה העילית, אתרי תיירות וטבע מרתקים... ויש לה גם פנים אחרות: מדינה ששיתפה פעולה עם הנאצים, שהפנתה עורף לישראל בימים גורליים, שחלק ממנהיגיה ובעיקר התקשורת שלה עוינים את ישראל, ויש הגורסים, בהם נשיאה הקודם, שהיא אנטישמית.

עטיפת הספר תמונות פאריסאיות

עטיפת הספר תמונות פאריסאיותלתמונה המורכבת מצטרף בעשורים האחרונים גורם נוסף: עלייתו המהירה של האסלאם. במבוא לספרו "תמונות פאריסאיות", שהוא מכנהו "אחרית דבר", מפני שהוא מדבר על הסוף, כותב אביטל ענבר על מציאות חדשה, זו של השתלטות המהגרים. עתיד כמעט בלתי-נמנע, שבו תחליף השריעה את ציוויי המהפכה הצרפתית. מליבראלית וחילונית, תהפוך צרפת לדתית ואולי גם קנאית:

"צרפת התאבדה. היא 'ארץ כבושה' בעיצומו של תהליך הידרדרות. הערים הגדולות, בעיקר. עדיין יש בה כמובן אין ספור פינות-חמד ושכיות-חמדה, רוב התושבים חיים את חייהם באין מפריע, והתיירים מתמוגגים. אבל בטווח הארוך, המצב אבוד. תמונת העתיד, שהוא לא מתקבל על הדעת ובאותה מידה בלתי-נמנע, כואבת. זה יהיה הפסד גדול לתרבות האנושית, אבל אין מה לעשות. אנו צופים בתחילת סופה של ציוויליזציה מפוארת. ננצור בלבנו את זכר פניה היפות של פאריס".

אחרי הפיגועים שפקדו את פאריס בינואר, החליט המחבר כמעט בן-לילה להוציא לאור את "תמונות פאריסאיות", ספרו השביעי על צרפת, הנוצר את זכר העבר.

בחלקו הראשון, כספר-מסע, הוא חולף בין יוצרים ואמנים שהמחבר הכיר אישית או דרך ספריהם שתרגם, חלקם מענקי שאר-הרוח הצרפתי: מארגריט דיראס, אנדרה וסימון שווארץ-בארט, רומן גארי ואמיל אז'אר, אלברטין סאראזן, ברנאר-אנרי לוי, פראנסואז דולטו, פטריק מודיאנו, אלבר כהן, בוריס ויאן, אנרי טרואיה, שמואל פיסאר, ברנאר פיבו... וגם איב מונטאן וסימון סיניורה, ז'ורז' בראסנס...
חלק שני מוקדש לקטעים פרי עטו של אבי המחבר, מרדכי בורשטין-ענבר (תרגום ארכאי נפלא מהמחזה סיראנו דה ברז'ראק) ושל המחבר: הסיפור היחיד שאי-פעם כתב ופורסם, המתרחש בפאריס, ופרק מ"עלובי החיים" שתרגם. החלק האחרון, "סיפורי דבש ועוקץ", מספר, לטוב ולרע, בלי הנחות לאף-אחד, על יחסי צרפת וישראל, צרפת והיהדות, צרפת והזר אשר בקרבה.

הספר ראה אור במהדורה אלקטרונית, ומחירו 38 ₪.
רוצים לקרוא עוד על פאריז?
רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

אני רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות בחנות ולקבל במייל את חדשות העולם. (מקנייה זו; אין כפל מבצעים; חדשות העולם כוללות מידע ופרסומות)

לעולם לא נעביר את כתובת המייל שלך לצד שלישי ללא אישורך. ניתן לבטל את הרישום בכל עת.
מחפשים מלון לטיול בחו״ל?
כדאי לחפש מלון באתר העולם (מדוע?)
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • האם ללון שישה לילות באונטרברג או לפצל?27/03/2019

  אני מחפשת מקום לינה לטיולים בזלצבורגלנד (וגרין, האלשטאט וכו') וכן בגרוסלוקנר וקפרון. האם ניתן ללון 6 לילות ב-Grossarler Hof Hotel באונטרברג או שכדאי לפצל לשניים (3 לילות בצל אם זי ו-3 בוגריין)? אני עם ילדים ומעדיפה מקום לינה אחד [קראו עוד]

 • פוליסות ביטוח הבריאות בישראל אינן דורשות (כמעט) רשיון נהיגה בינלאומי19/07/2017

  בהמשך להתלבטות רבת השנים האם צריך או לא צריך רשיון נהיגה בינלאומי בנסיעה למדינות המכירות ברשיון הנהיגה הישראלי, בדקתי את פוליסות ביטוח הבריאות בישראל. בהראל, כלל ופספורט קארד אין דרישה לרשיון רכב בינלאומי. הפוליסה של מגדל דורשת רשיון נהיגה בינלאומי, אבל החברה מבהירה: אנחנו לא בודקים אם לנהג היה רשיון נהיגה בינלאומי, נשנה את תנאי הפוליסה בקרוב [קראו עוד]

 • חדש בפארק השעשועים דיסניוורלד שבפלורידה10/02/2017

  עולם חדש ועתיר דמיון בשם פנדורה: עולמו של אווטאר (Pandora - The World of AVATAR), יפתח ב-27 במאי 2017 בממלכת החיות של דיסני, פארק השעשועים במתחם אתר הנופש דיסניוורלד בעיר ביי לייק (Bay Lake) שבפלורידה, אחד מפארקי השעשועים הנודעים בעולם. [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2020 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת