plane
מאמרים

האם כדאי לרכוש ביטוח רכב בחו״ל הכולל ביטול השתתפות עצמית?

- 02/05/2015 מאת: אהד שרב -

תשלום השתתפות עצמית היא חויה די שנואה על ישראלים השוכרים רכב בחו״ל. למי אין חבר שהיה צריך לשלם מאות דולרים בגלל דפיקה קלה ברכב? לא יותר כיף לוותר על ההשתפות העצמית וגמרנו? כנראה שלא

הפעם היינו צריכים לרכוש ביטוח ביטול השתתפות עצמית...

הפעם היינו צריכים לרכוש ביטוח ביטול השתתפות עצמית...
צילום: stupid.fotos / CC BY 2.0


פוליסת ביטוח הכוללת ביטול השתתפות עצמית פופולרית מאוד בישראל, כנראה בגלל הרתיעה הישראלית מ״לצאת פראיירים״. תשלום של מאתיים יורו בגין שריטה ברכב שכור מדורגת כנראה גבוה למדי בסולם הפראייריות. יש לך ביטוח הכולל ביטול השתתפות עצמית? אפשר לנהוג בלי חשש.

אבל יש לזכור שבמוצאי כל ביטוח יושבת חברת ביטוח, האמורה להרוויח כסף. כלומר, הפרמיות שמשלם המבוטח, לעולם אמורות להיות גבוהות מהתשלומים שישלם המבטח בגין נזקים. מכאן, שבממוצע, עדיף לשלם השתתפות עצמית מאשר לרכוש ביטוח המבטל או מקטין אותה.

בהקשר זה כדאי לזכור שהרציונל מאחורי כל מושג הביטוח הוא לחלק את הנטל הכלכלי בגין נזק אשר יחיד אינו יכול לשאת בו, בין רבים החשופים לאותו סוג של נזק.

כלומר: אתם חשופים לנזק שלא תוכלו לעמוד בו (כמו טיפול רפואי יקר או קריסת ביתכם ברעידת אדמה)? בטחו את עצמכם נגד הסיכון. אתם חשופים לסיכון שכן תוכלו לעמוד בו? בדרך כלל, לא כדאי לבטח נגדו.

לכן, בחישוב קר, ביטוח כנגד הסיכון של השתתפות עצמית (סיכון בגובה של כ-1,000 יורו או דולר בדרך כלל) אינו מומלץ.

שימו לב שלעתים פוליסות ביטוח הרכב בחו״ל שיוצעו לכם, יכללו ביטול השתתפות עצמית בלי ציון מחירה. זה נשמע כמו צ׳ופר, אבל בעולמן של חברות הביטוח אין מתנות חינם. ביטול השתתפות עצמית עולה כסף, והעלות מגולגלת על המבוטחים דרך מחיר הפוליסה.

במקרים אחרים (ראו למשל כאן), ביטול ההשתתפות העצמית מוצע בנפרד, וניתן לפחות להבין את עלותו לפני שמחליטים אם לרכשו.

האם תמיד תמליץ לרכוש ביטוח ללא ביטול השתתפות עצמית?

כמעט תמיד. אבל מה לעשות שלא כולנו רציונאליים (כלומר כולנו לא), ואם אינכם רוצים בשום פנים ואופן לסיים את הטיול בחוויה של גילוח כמה מאות דולרים מהארנק בעת החזרת הרכב השכור, אולי תעדיפו לרכוש ביטוח לביטול ההשתתפות העצמית ככלות הכל. זה לא כלכלי, אבל תוכלו לנהוג בשקט.

כולה שריטה... על זה לוקחים 1000 יורו?

כולה שריטה... על זה לוקחים 1000 יורו?
צילום: Dori / Public Domain

רוצה להיות אזרח העולם?רוצה להיות אזרח העולם?

אני רוצה לקבל הנחה של 10% על כל הרכישות בחנות ולקבל במייל את חדשות העולם. (מקנייה זו; אין כפל מבצעים; חדשות העולם כוללות מידע ופרסומות)

לעולם לא נעביר את כתובת המייל שלך לצד שלישי ללא אישורך. ניתן לבטל את הרישום בכל עת.
מחפשים מלון לטיול בחו״ל?
כדאי לחפש מלון באתר העולם (מדוע?)
 • נשיונל גי׳אוגרפיק
 • ראף גיידז
 • מישלן
 • פרייטג ברנדט
 • דורלינג קינדרסלי
 • לונלי פלנט
 • וורלד מפינג
 • קונט
מהנעשה בעולם
 • האם ללון שישה לילות באונטרברג או לפצל?27/03/2019

  אני מחפשת מקום לינה לטיולים בזלצבורגלנד (וגרין, האלשטאט וכו') וכן בגרוסלוקנר וקפרון. האם ניתן ללון 6 לילות ב-Grossarler Hof Hotel באונטרברג או שכדאי לפצל לשניים (3 לילות בצל אם זי ו-3 בוגריין)? אני עם ילדים ומעדיפה מקום לינה אחד [קראו עוד]

 • פוליסות ביטוח הבריאות בישראל אינן דורשות (כמעט) רשיון נהיגה בינלאומי19/07/2017

  בהמשך להתלבטות רבת השנים האם צריך או לא צריך רשיון נהיגה בינלאומי בנסיעה למדינות המכירות ברשיון הנהיגה הישראלי, בדקתי את פוליסות ביטוח הבריאות בישראל. בהראל, כלל ופספורט קארד אין דרישה לרשיון רכב בינלאומי. הפוליסה של מגדל דורשת רשיון נהיגה בינלאומי, אבל החברה מבהירה: אנחנו לא בודקים אם לנהג היה רשיון נהיגה בינלאומי, נשנה את תנאי הפוליסה בקרוב [קראו עוד]

 • חדש בפארק השעשועים דיסניוורלד שבפלורידה10/02/2017

  עולם חדש ועתיר דמיון בשם פנדורה: עולמו של אווטאר (Pandora - The World of AVATAR), יפתח ב-27 במאי 2017 בממלכת החיות של דיסני, פארק השעשועים במתחם אתר הנופש דיסניוורלד בעיר ביי לייק (Bay Lake) שבפלורידה, אחד מפארקי השעשועים הנודעים בעולם. [קראו עוד]

אתם כבר אוהבים את העולם?
צרו קשר
כל הזכויות שמורות © 1991-2020 שטיינהרט שרב מוציאים לאור בע"מ
 
תמונה מוגדלת